1. Przeżywana dzisiaj Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy liturgiczny okres wielkanocy – w tym okres wielkanocnej Komunii św. a rozpoczyna się okres zwykły. Za udział w publicznym odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
2. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe, w dni powszednie po Mszy św. wieczornej a w niedziele o godz. 17:30.
3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywać będziemy: jutro – święto NMP Matki Kościoła; w czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w piątek – wspomnienie św. Antoniego z Padwy, kapłana i doktora Kościoła.
4. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawskiej, ks. dr Łukasz Przybylski, zwrócił się z prośbą o przekazanie następującego ogłoszenia: „Ministerstwo Edukacji Narodowej, wbrew obowiązującym przepisom prawnym i bez porozumienia z Konferencją Episkopatu Polski, wprowadziło zmiany dotyczące nauczania religii w szkołach. Od 1 września lekcje religii mogą być planowane wyłącznie na początku lub na końcu dnia zajęć. Zmniejszono również liczbę godzin religii do jednej tygodniowo, a klasy mogą być łączone wyłącznie na tych właśnie lekcjach. Ponadto, ocenę z religii usunięto ze średniej ocen. Bezpośrednie konsekwencje tak skumulowanych błyskawicznych działań odczują przede wszystkim katecheci świeccy. Jednak dla wielu decyzje ministerstwa są przejawem nietolerancji i dyskryminacji wobec wszystkich osób wierzących w Polsce - zwłaszcza rodziców chcących wychować swe dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zachęcamy do wsparcia obywatelskiego projektu ustawy, który zapewnia miejsce dla lekcji religii i etyki w systemie edukacji: gwarantuje dwie godziny lekcji religii lub etyki oraz zapobiega marginalizacji tych przedmiotów w planie lekcji. Bardzo prosimy o okazanie poparcia dla tego projektu poprzez złożenie podpisu. Zbiórka podpisów odbędzie się w przyszłą niedzielę, 15 czerwca. Do złożenia podpisu jest wymagany numer PESEL, w związku z czym prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego”.
5. W najbliższą środę po nabożeństwie czerwcowym odbędzie się spotkanie Rycerzy Kolumba i tych panów, którzy chcą dołączyć do tej wspólnoty. Serdecznie zapraszamy.
6. Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej zaprasza do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę. Zbiórka 21 czerwca (sobota) o godz. 6:30, powrót ok. 22:00. Koszt udziału: 85 zł, informacje i zapisy u ks. Kamila.
7. Są jeszcze wolne intencje Mszy św. w tym tygodniu.
8. Zachęcamy do zakupu i lektury prasy katolickiej. W tygodniku Niedziela przeczytamy m.in. artykuł pt. „Ducha Świętego tchnienie w sztukę” – jak zamknąć w obraz Tego, który nie ma postaci? Ks. prof. Witold Kawecki wyjaśnia jak artyści na przestrzeni dziejów wyobrażali Ducha Świętego za pomocą sztuki. W tygodniku „Idziemy” przeczytamy natomiast artykuł: „Przebudzenie na ringu” – jak łatwo stracić wiarę i jak walczyć, by ją odzyskać? Swoją historię opowiada Grzegorz Białas, zawodnik, trener, teolog i katecheta.
Pobierz jako PDF